FITNESS TRÉNINK

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Unilaterální trénink

Na světě snad neexistuje lidské tělo, které by bylo úplně souměrné, tedy které by mělo obě poloviny naprosto totožné. Stačí když si stoupnete před zrcadlo, uděláte bicepsovou pózu a pozorně si prohlédnete oba bicepsy. Určitě najdete minimálně drobné rozdíly, ať už v objemu nebo tvaru obou svalů. Pokud chcete tyto mnohdy drobné, někdy ale také velmi markantní rozdíly smazat, pak je pro vás unilaterální trénink tou pravou volbou.

Co je to unilaterální trénink?

Ačkoliv si to možná ani neuvědomujete, tak je dost možné, že už dávno unilaterální trénink používáte. Unilaterální trénink totiž znamená, že svaly na pravé a levé straně cvičíte v samostatných sériích. Když tedy například provádíte bicepsový zdvih s jednoručkou s oporou loktu o koleno, pak v podstatě cvičíte unilaterální trénink. U tohoto cviku totiž procvičíte pravý biceps, poté činku přehodíte do levé ruky a procvičíte levý biceps. Jiným příkladem může být třeba francouzský tlak za hlavou jednoruč. Tak cvičíte každou ruku zvlášť. A přesně tohle je princip unilaterálního tréninku.

Pro koho je vhodný?

Je potřeba říct, a možná, že už to vyplynulo z předcházejícího textu, že unilaterální trénink není zrovna vhodný pro začátečníky. Jak už jsem totiž psal, pomocí této metody se především odstraňují nedostatky v symetrii. Začátečník by se měl hlavně soustředit na základní tréninkové metody a na základní cviky s velkou činkou. Unilaterální trénink je tedy vhodný pro pokročilejší vyznavače železa, kteří se snaží vylepšit si určité nedostatky, ale tento princip může být také vhodné zařadit do tréninku v době stagnace. Zapojení svalů u unilaterálního tréninku je přece jen odlišné od tréninku "klasického", proto jeho zařazení, může být pro tělo impulsem k dalšímu růstu. Jeho velkou výhodou totiž je, že se soustředíte pouze na jeden sval, do kterého můžete dát všechnu energii a vůli co máte.

Jak unilaterální trénink zařadit do tréninku?

Unilaterální trénink není metodou, z které byste si měli sestavovat celý trénink. Bohatě bude stačit, když si na každý sval určíte jeden cvik, který budete cvičit unilaterálním způsobem. Např. na hrudník tlaky s jednoručkama (druhou rukou je dobré se přidržovat nějakého přístroje), na ramena upažování, na nohy dřepy na jedné noze (to je dost těžké, takže je klidně je nahraďte tlaky jednou nohou na leg-pressu)...

Jaké zvolit pořadí cviků?

V zásadě unilaterální trénink umožňuje dva způsoby provádění cviku. Buďto procvičíte sval na pravé straně a v další sérii na levé, nebo můžete odcvičit tři (nebo kolik chcete) série pro pravý sval a poté až tři série pro sval levý. Těžko říct, která možnost je lepší, jen si to vyzkoušejte sami...


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.