OSTATNÍ

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Ronnie Coleman

Ronnie Coleman a jeho cesta na vrchol.

Ronnie Coleman se narodil 13. května 1964 v městečku Monroe ve státě Louisiana, USA. Studoval účetnictví na univerzitě v Gamblingu a právě v tu dobu se poprvé seznámil s činkami. Ronnie tenkrát hrál americký fotbal, vrhal koulí a dokonce hrál basketbal, zpočátku si tedy chtěl činkami pouze vylepšit fyzičku.

Po čase se Ronnie začal stále víc a víc zaměřovat na powerlifting. To mu vydrželo až do pětadvaceti let, kdy se poprvé rozhodl okusit kulturistické soutěžní pódium. To už pracoval jako strážce zákona u texaské policie. Jeho první soutěž byla Mr. Texas a Ronnie hned nechal všechny soupeře za sebou. To se psal rok 1990 a Ronnie se rozhodl, že se pokusí získat profesionální licenci. To se mu ale nakonec nepodařilo, protože místo touženého vítězství skončil až na třetím místě. Ani druhý pokus o profikartu o rok později nebyl úspěšný a Ronnie v nejtěžší kategorii na NPC Nationals skončil dokonce až čtvrtý (zvítězil Kevin Levrone). Ještě v témže roce se však dočkal, bylo to na Mistrovství světa amatérů v polských Katovicích. V tu dobu ale ještě nic nenaznačovalo, že by se mohl stát dalším Mr. Olympia. Poprvé se této soutěže zúčastnil v roce 1992, ale nedostal se do první patnáctky. Již tenkrát však zaujal kvalitou paží a zad. Příští rok se mu na Mr. Olympia probojovat nepodařilo, což se ale povedlo v roce 1994, kdy skončil na 15 místě. Rok 1995 přinesl Ronniemu první větší profesionální úspěch, když vyhrál soutěž Canada Pro Cap a na Mr. Olympia se posunul na 11. místo.

Ronnie ColemanV roce 1996 se mu povedlo obhájit vítězství na Canada Pro Capu, kde dokonce porazil Flexe Wheelera. Na Noci šampiónů v tomtéž roce skončil druhý, když ho porazil právě Flex. Na Mr. Olympia zažil Ronnie Coleman další vzestup a to takový, že se poprvé podíval do finále a skončil na šestém místě. To se mu však v následujícím roce nepodařilo zopakovat a z Mr. Olympia 1997 si odnesl až devátou příčku. Pak ale přišel rok 1998...

V roce 1998 se strhl nový boj o kulturistický trůn, protože Mr. Olympia z posledních šesti let Dorian Yates oznámil ukončení kariéry. Na jeho místo si brousilo zuby hned několik borců, jako například Kevin Levrone nebo Nasser El Sonbaty, ale především pak Flex Wheeler. Ronnie tehdy už určitě patřil mezi kulturistickou TOP špičku a v první polovině roku zvítězil na Toronto Pro Invitational a na Night of Champions, ale moc šancí na vítězství se mu nedávalo. To však byla chyba. Ronnie byl v životní formě, měl 116 kg, a ve večerním finále porazil o tři body Flexe Wheelera. Následující dva roky Ronnieho nedokázal nikdo ani ohrozit. V roce 2001 se však objevil zatím asi nejvážnější soupeř Jay Cutler. Ten sice nakonec skončil těsně druhý, ale někteří odborníci tvrdí, že měl vyhrát. V témže roce vyhrál i Arnold Classic a stal se tak prvním Mr. Olympia, kterému se něco takového povedlo. Na Olympii 2002 Ronnie sice zvítězil, ale na soutěži Show Of Strength v New Orleansu přišel šok - Ronnie obsadil až druhé místo za Gunterem Schlierkampem.

Od roku 2003 však Ronnie Coleman opět kraluje světovému bodybuildingu a nevypadá to, že by chtěl jen tak odejít.


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.