SUPLEMENTY - DOPLŇKY SPORTOVNÍ VÝŽIVY

Rubriky
  Kulturistika
  Trénink
  Zdravá výživa
  Sportovní výživa
  Zdravé recepty
  Jak zhubnout
  Ostatní
  Jak posilovat?
  Reklama, Ochrana osobních údajů

Nej články
  Cvičení doma
  Kalorické tabulky
  BMI kalkulačka
  Cviky na záda
  Cviky na břicho
  Bílkoviny v potravinách
  Jak přibrat na váze?

Doporučujeme
www.proteiny.com
Kulturistika, fitness

Glutamin - dávkování a účinky

Glutamin

L-Glutamin patří spolu s kreatinem a proteinovými koncentráty k nejoblíbenějším doplňkům výživy. Pokud se o něm chcete něco více dozvědět, přečtěte si následující řádky.

Glutamin je nejvíce zastoupená aminokyselina v lidském těle. Tvoří asi 60 % intra a extracelulárních aminokyselin svalu a podílí se např. na zvyšování imunity nebo na zrychlení regenerace po tréninku. Z těchto údajů je tedy zřejmé, že vliv glutaminu na lidské tělo (a také na výkon v posilovně, což nás zajímá asi nejvíce) bude značný.

Glutamin je neesenciální aminokyselina. To znamená, že si ho tělo dovede samo vyrobit a to z kyseliny glutamové, která je v potravě poměrně hojně zastoupena, a amoniaku, který je pro nás toxický a musí být z těla odstraněn. To znamená, že už samotná "výroba" glutaminu je velmi prospěšná, protože z těla odstraňuje opravdu nebezpečnou látku.

Glutamin můžou vyrábět všechny tkáně a stejně tak ho mohou všechny tkáně spotřebovávat. Mimo svalů je velké množství tvořeno např. v ledvinách.

Účinky glutaminu

Glutamin má v lidském těle několik zásadních funkcí:

  • zlepšuje imunitu - všechny imunitní buňky lidského těla jsou totiž odkázány na glutamin jako zdroj energie. Při jeho suplementaci například nebudete vědět, co je to nachlazení. Glutamin se také podává pacientům po operacích, aby se snížilo riziko infekce,
  • má antikatabolické účinky - glutamin má výrazné antikatabolické účinky. Co to znamená? Zabraňuje odbourávání svalů (katabolismu). Jeho účinek v tomto směru je výrazně vyšší, než u jakékoli jiné aminokyseliny. Tělo si totiž glutamin při jeho nedostatku v organismu, začne vyrábět samo z jiných aminokyselin - ze svalové hmoty. Suplementací glutaminem tak můžete zabránit ztrátám svalů při dietě.
  • má vliv na proteosyntézu - má tedy anabolické schopnosti (schopnost podporovat růst svalů). Zároveň zvyšuje schopnost uvolňovat růstový hormon, který nejen podporuje růst svalstva, ale také snižuje tukové zásoby. Některé studie prokázaly, že 2 gramy L-Glutaminu mohou zvýšit hladinu růstového hormonu až o 400%.
  • podporuje funkce sliznice
  • snižuje chuť na alkohol a cukr
  • příznivě ovlivňuje činnost mozku při různých psychických problémech. Glutamin se totiž v mozku přeměňuje na kyselinu glutamovou a zvyšuje hladinu GABA. Obě tyto aminokyseliny jsou nezbytné pro správnou funkci nervové soustavy.

Nejlepším přírodním zdrojem je pšenice (pšeničná bílkovina), dále pak kasein (mléčná bílkovina), syrovátka, sója. V případě glutaminu jsou lepšími zdroji rostlinné bílkoviny, než bílkoviny živočišné - to je ona známá vyjímka potvrzující pravidlo.

Glutamin a jeho dávkování

A jak dávkovat glutamin? Nejčastěji se bere 5 - 10 g a to hned po tréninku, ráno před snídaní a večer před spaním. Ještě ideálnější je vzít si spolu s glutaminem ještě 5 g kreatinu a 3 - 5 g BCAA. Celková doporučená denní dávka se pohybuje mezi 5 až 20 g.

Glutamin je suplement, který určitě stojí za vyzkoušení. V našem obchodě ho najdete mezi aminokyselinami. Pokud tedy chcete a peněženka vám to dovolí, vřele vám ho doporučuji. :-)


www.ikulturistika.cz - každý týden nové články o kulturistice a fitness.
© iKulturistika, lada@ikulturistika.cz
Autor článků nenese žádnou zodpovědnost za škody vzniklé tréninky, jídelníčky apod. uvedenými na těchto stránkách.